Vi følger boligmarkedet i og omkring Thy og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Thy følger boligmarkedet i og omkring Thy. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Lyngbakken 7, Vorupør solgt for 3.725.000 kr.
Boligen overtages af Søren Rex Hansen den 29. april. Køberen har betalt 3.725.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.912 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 247.600 og boligen er derfor handlet til 1404% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 170 kvm. og er opført i 2021. Grunden er på 1.451 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Thy
Sivsangervej 13, Agger solgt for 1.127.000 kr.
Boligen overtages af Henriette Sørensen og Jacob Andersen den 29. april. Køberen har betalt 1.127.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.250 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 690.000 og boligen er derfor handlet til 63% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 92 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 1.250 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Hurup Thy
Klostermøllevej 9 solgt for 950.000 kr.
Boligen overtages af SRønne Holding ApS den 27. april. Køberen har betalt 950.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 3.333 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 540.000 og boligen er derfor handlet til 76% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 8 værelser på i alt 285 kvm. og er opført i 1870. Grunden er på 4.729 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Hurup Thy
Agger Havn Feriecenter 88, Agger solgt for 840.000 kr.
Boligen overtages af Ditte Holmstrøm Eriksen og Jakob Holmstrøm Eriksen den 01. maj. Køberen har betalt 840.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.737 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 550.000 og boligen er derfor handlet til 53% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 57 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 24.956 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Thisted
Agger Havn Feriecenter 62, Agger solgt for 805.000 kr.
Boligen overtages af Mille Ann Birgitte Bach-Pedersen og Dennis Bach-Pedersen den 23. april. Køberen har betalt 805.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.123 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 550.000 og boligen er derfor handlet til 46% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 57 kvm. og er opført i 1978.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Hurup Thy
Stationsvej 7 solgt for 400.000 kr.
Boligen overtages af Julie Jelle Melgaard Yde og Nicolai Vang Høgh Olesen den 11. maj. Køberen har betalt 400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.235 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 530.000 og boligen er derfor handlet til 25% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 179 kvm. og er opført i 1930. Grunden er på 593 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Thy & Thyholm
Gundgårdsvej 8, Hassing solgt for 282.500 kr.
Boligen overtages af Aleksandr Mukhin den 28. april. Køberen har betalt 282.500 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.883 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 340.000 og boligen er derfor handlet til 17% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 98 kvm. og er opført i 1951. Grunden er på 592 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Thy & Thyholm
Søndergade 23 solgt for 220.000 kr.
Boligen overtages af Egholm & Lyseggen ApS den 04. maj. Køberen har betalt 220.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.115 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 280.000 og boligen er derfor handlet til 21% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 104 kvm. og er opført i 1938. Grunden er på 477 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Thisted